Asortyment Moje zakupy
 • ŚLUB

 • STROJE I KOSTIUMY

 • AKCESORIA DO STROJÓW

 • BALONY

 • DEKORACJE

 • PREZENTY

 • ZABAWY

 • OKAZJA

 • BAJKA / KOLEKCJA

 • STYL

 • Baby shower oraz gender reveal - pomysły i dekoracje
  Babyshower oraz gender reveal - różnice, pomysły, dekoracje!

  Oczekiwanie na narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu rodziców. Aby celebrować ostatnie chwile ciąży, organizuje się Baby shower, czyli przyjęcie na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego jeszcze maleństwa. Na czym dokładnie polega? Jak je właściwie zorganizować i udekorować? Ten artykuł zdradzi Ci wszystkie tajniki baby shower!

   

  I     CO, JAK I KIEDY

   

  Czym jest baby shower?

  Baby shower to przyjęcie zorganizowane na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, podczas którego obdarowuje się mamę podarkami i okazuje wsparcie przed porodem. Pomysł tego rodzaju świętowania staje się w Polsce coraz popularniejszy, choć geneza baby shower sięga aż XVIII wieku i pochodzi z Zachodu.   

  Kto, gdzie i kiedy powinien zorganizować baby shower? 

  Zwykle tego rodzaju przyjęcie organizuje się kilka tygodni przed porodem, a cała operacja spoczywa na barkach przyjaciółek przyszłej mamy. Dlaczego? Ponieważ trud organizacyjny może być za duży dla ciężarnej kobiety, która w tym czasie powinna oszczędzać siły i odpoczywać. Z tego samego powodu baby shower najlepiej zorganizować w domu przyszłej mamy — odradzamy wynajęte lokale znajdujące się w znacznej odległości od domu, aby nie męczyć ciężarnej podróżą. 

  Czy ojciec dziecka powinien brać udział w baby shower? 

  Nie ma przeciwskazań, aby na przyjęciu pojawił się także ojciec dziecka, choć z reguły baby shower uważa się za przyjęcie typowo kobiece. Podczas takiego spotkania panie obdarowują przyszłą mamę podarkami, okazują jej wsparcie i wymieniają się radami dotyczącymi porodu i wychowywania dziecka. Inaczej jest w przypadku gender reveal, w którym przyszły ojciec wręcz powinien uczestniczyć.

  Czym się różni baby shower od gender reveal? 

  Babyshower to przyjęcie polegające przede wszystkim na wsparciu przyszłej mamy. Gender reveal natomiast ma dokładnie sprecyzowany cel, ponieważ to właśnie wtedy przyszli rodzice ogłaszają najbliższym płeć — lub także imię — swojego dziecka. W Polsce baby shower wciąż jest młodym świętem, dlatego często obie nazwy stosuje się zamiennie. Czy należy koniecznie rozdzielić oba te święta? Nie! Połączenie baby shower z gender reveal znacznie wzmocni wydźwięk całego przyjęcia, co z pewnością jest dużą zaletą. Jednak rozłożenie tego na dwie uroczystości zapewni przyszłym rodzicom więcej okazji do odpoczynku przed wielkim wyzwaniem, jakie ich czeka. 

  Kiedy baby shower, a kiedy gender reveal? 

  Baby shower zwykle organizuje się w 8. lub 9. miesiącu ciąży, a więc niedługo przed porodem. Jest to o tyle ważne, że właśnie w tym dość stresowym okresie przyszła mama potrzebuje jak najwięcej wsparcia od swoich bliskich — a właśnie taki jest cel baby shower. Na zorganizowanie gender reveal należy poczekać do momentu, aż lekarz prowadzący będzie w stu procentach pewien płci dziecka, a więc w około 18-22. tygodniu ciąży. Ciekawostka: podczas gender reveal płeć dziecka mogą poznać nawet… sami przyszli rodzice! Jak to zrobić? Wystarczy poprosić lekarza, aby kartkę z zanotowaną płcią dziecka włożył do koperty, wcześniej niczego nie zdradzając. Można też zaskoczyć tą informacją tylko jednego z rodziców, zachowując płeć w tajemnicy aż do gender reveal.

   II     GRY I ZABAWY

   

  Zbliża się wielka chwila i już niebawem przyszli rodzice mają ogłosić płeć swojego dziecka? Jeszcze chwilka! Podsycenie narastających emocji jest znakomitym pomysłem — im dłuższe, radosne oczekiwanie, tym lepiej! Zanim więc płeć zostanie przedstawiona, warto zaproponować gościom kilka gier i zabaw, które przygotują wszystkich na zdradzenie tej najważniejszej tajemnicy! Poniżej prezentujemy kilka propozycji takich zabaw!

  • Propozycje imion dla dziecka

  Przy tej zabawie niewiele trzeba tłumaczyć - wystarczy, że goście zapiszą na karteczkach swoje propozycje, a następnie wrzucą je do koperty lub specjalnej skrzyneczki. W kulminacyjnym momencie przyszli rodzice przeglądają propozycje, a gdy ktoś trafi, ogłasza się go zwycięzcą. Tego rodzaju zabawa jest też pomysłem na ogłoszenie płci — imię to już dostatecznie wyraźna wskazówka!


  • Chłopiec czy dziewczynka?

  Tę zabawę można rozegrać na kilka różnych sposobów. Jeden z nich ma takie same zasady, jak gra z imionami: goście zapisują swoje typy na karteczce, a na końcu okazuje się, kto wygrał. Inną formą tej zabawy jest wymóg, by każdy z gości ubrał choć jeden różowy lub niebieski element garderoby, tym samym typując płeć dziecka. Po ogłoszeniu wyników goście dzielą się na dwie, kolorystycznie dobrane drużyny, co jest świetnym pomysłem na babyshowerową fotografię! 

  • Malowanie białych śpioszków

  Do tej zabawy potrzebnych jest kilka kompletów białych śpioszków oraz farby i mazaki do malowania tkanin. Tutaj nie ma wygranych i przegranych — każdy z gości dekoruje swoje śpioszki jak tylko chce, pozostawiając dzięki temu wspaniałą pamiątkę!

  • Mama czy tata?

  Do tej zabawy przyda się kartka papieru, długopis i karteczki, na przykład z fotobudki, oznaczające mamę i tatę. Zabawa polega na typowaniu, jakie obowiązki rodzicielskie spoczną na mamie, a jakie — co ważniejsze — na tacie! Karteczkę z ojcowskimi obowiązkami można wręczyć mu w prezencie, choćby w ramach przypominajki!

  • Kartki i listy z życzeniami

  Ta zabawa to istna podróż do przyszłości! Zadaniem gości jest napisanie listu do maluszka lub stworzenie kartki urodzinowej z okazji osiągnięcia dowolnego wieku — od roczku aż do pełnoletności. Taką niespodziankę można klasycznie ukryć w kopercie lub posłużyć się mniej typowym pakunkiem, bo… pieluszką! Taki prezent niesie za sobą wspaniałe wspomnienia z przyjęcia, a dodatkowo sprawi wielką przyjemność dziecku, gdy już po latach otworzy ten wyjątkowy prezent! 

   

   

  III     OGŁOSZENIE PŁCI DZIECKA

   

  Ogłoszenie płci dziecka przed swoimi najbliższymi to jedna z ważniejszych i piękniejszych chwil w życiu przyszłych rodziców. Warto więc zadbać o to, by przekazanie tej informacji odbyło się w sposób ciekawy i efektowny. Poniżej prezentujemy kilka takich sposobów!

  •  Balony przekłuwane lub w pudełku

  Balony to bardzo wszechstronna dekoracja, ponieważ w tym wypadku posłuży nie tylko do ozdobienia otoczenia, ale i do przekazania wieści o płci maluszka. Jak to zrobić? Jednym z popularniejszych sposobów jest użycie dużego, czarnego balonu wypełnionego konfetti we właściwym kolorze. W momencie przekłucia dekoracji, wysypane z wewnątrz konfetti w jasny sposób ogłosi, czy to chłopiec, czy może dziewczynka! Innym pomysłem jest umieszczenie w pudełku różowych lub niebieskich balonów napełnionych helem. Po otworzeniu wieka balony wyfruną na zewnątrz, ogłaszając tym samym płeć dziecka.  

  • Tuby konfetti lub race dymne

  Bardzo prostym i wygodnym sposobem są tuby wystrzelające różowe lub niebieskie konfetti. Gdy już goście zbiorą się dookoła, gotowi poznać płeć dziecka, przyszli rodzice odpalają tubę, z której efektownie wyfruwa kolorowe konfetti. W bardzo podobny sposób działają race dymne, które wyrzucają z siebie różowy lub niebieski dym.

  • Tort z niespodzianką

  Słodkim pomysłem może być tort z zewnątrz udekorowany neutralnymi barwami. Dopiero środek będzie skrywał kluczową tajemnicę — a dokładniej nadzienie w kolorze odpowiadającym płci dziecka. Taka niespodzianka jest nie tylko funkcjonalna, ale i smakowita!

  •  Koszulka z odpowiednim nadrukiem

  Nieco bardziej subtelnym sposobem jest ukrycie pod ubraniem koszulki z nadrukiem chłopca lub dziewczynki. W kulminacyjnym momencie przyszła mama zdejmuje bluzę, pod którą widnieje odpowiedź na nurtujące gości pytanie. Najlepiej zrobić to z zaskoczenia, dzięki czemu reakcje bliskich będą jeszcze żywsze.

  • Tajemnica wśród gości

  O co tu może chodzić? Ten dość oryginalny sposób wymaga wtajemniczenia paru osób w płeć dziecka i polega na tym, by wskazane osoby miały na sobie kolorystyczne elementy kojarzące się z chłopcem lub dziewczynką. To mogą być różowe kolczyki czy niebieska koszula — ważne, by dane elementy były subtelnie wyeksponowane. Następnie wystarczy zdradzić reszcie gości, że tajemnica kryje się na przyjęciu, lub wręcz wśród gości. Tego rodzaju zabawa podsyci emocje związane z poznaniem płci dziecka.

  • Prezent z bucikami lub body

  Do pudełka należy włożyć body lub buciki — a więc charakterystyczny dla niemowląt element garderoby — w kolorze różowym lub niebieskim. W momencie ujawnienia płci, prezent należy wręczyć przyszłym rodzicom, którzy otwierają wieko, wyjmując ze środka zawartość i pokazując ją reszcie gości.

   

  IV     DEKORACJE

   

  Dekoracje to znakomity sposób na uświetnienie każdej uroczystości oraz podkreślenie jej charakteru. W przypadku dekoracji na babyshower wszystko zależy od tego, czy płeć dziecka jest już znana. Wtedy sprawa jest prosta, ponieważ wystarczy postawić na ozdoby w kolorze różowym lub niebieskim. Nieco trudniej jest w przypadku, gdy babyshower łączymy z gender reveal, a więc płeć dziecka ma dopiero zostać ogłoszona. Niżej przedstawiamy propozycje dekoracji dla obu przypadków!

  Jak więc udekorować salę, gdy płeć jest już znana? Salę warto wówczas przyozdobić balonami: wiązanką lub girlandą. Dodatkowo można postawić na balony z nadrukiem wskazującym na płeć dziecka, np. „It’s a girl” lub „My little princess”. Z takim samym napisem można rozwiesić banery i girlandy. Świetnym pomysłem na girlandę jest też rozwieszenie na sznureczku maleńkich bucików lub body, co jednoznacznie kojarzy się z niemowlęciem. Na banerze można zapisać także imię dziecka, jeśli jest już znane. Imię maluszka można także ułożyć z drewnianych literek stojących na podłodze lub półkach. Nie wahaj się sięgać po rozety, wstążki i serpentyny — powieś je na krzesłach i wolnych przestrzeniach. Efektowną i coraz popularniejszą ozdobą są fotobudki oraz specjalnie zdobione ścianki. Obie służą temu samemu: robieniu zdjęć. Ścianka na zdjęcia ma dodatkowo tę zaletę, że można ją dowolnie ozdobić, na przykład balonowymi girlandami lu  banerem z imieniem maluszka. 


  Stół zacznij dekorować od obrusu: różowego lub niebieskiego, choć dobrze sprawdzi się też biały. Cały stół możesz pokryć dobranym kolorystycznie konfetti. Zdecyduj się na zastawę stołową w jednym motywie: talerzyki, kubeczki oraz serwetki często mają charakterystyczne dla baby shower napisy, które stanowią nie tylko funkcjonalny, ale klimatyczny dodatek. Ciekawostką mogą być małe buteleczki postawione na stole, których etykietki zawierają imię maluszka. Przysmaki także mogą być dekoracją: wystarczy, że dobierzesz je w tematycznym kolorze. Zadbaj także o dekoracje tortu: postaw na toppery z motywami związanymi z płcią dziecka lub napisami jasno na to wskazującymi.

  Kiedy jednak płeć dziecka nie jest jeszcze znana, do kwestii dekoracji należy podejść nieco inaczej. Podobnie jak w powyższym przypadku, tak i tutaj kluczowe są kolory. Jednak póki płeć pozostaje nieznana, także dekoracje nie mogą tego zdradzać. Można wobec tego odrobinę zaszaleć z kolorami, odchodząc od typowego różu i błękitu. Popularnymi barwami są złoto i srebro, często też stawia się na odcienie zieleni i żółci. Są to barwy neutralne, a jednocześnie żywe i radosne, tym samym podkreślając charakter święta.


  Częściej jednak stawia się na klasykę: kolor różowy i niebieski, lecz w wymieszanym wariancie. Co to oznacza? Wystarczy wówczas udekorować salę girlandą złożoną z naprzemiennie ułożonych różowych i niebieskich balonów. Banery mogą przedstawiać enigmatyczne napisy w stylu „He or she?”, które tylko podsycają nerwowe oczekiwanie na poznanie tajemnicy. W ten sam sposób można dobrać zastawę stołową: wówczas na białych kubeczkach, serwetkach i talerzykach widniałby ten sam napis. Sam stół można albo pokryć różowo-niebieskim konfetti i tak samo wymieszanymi kolorystycznie smakołykami, albo podzielić go na pół: jedną stronę udekorować całą w różu, a drugą w błękicie.

   

  Baby shower to wyjątkowa chwila w życiu przyszłych rodziców, dlatego warto zadbać o jego oprawę. Dekoracje, wspólne gry i zabawy oraz oryginalne sposoby na ogłoszenie płci dziecka z pewnością uświetnią ten wspaniały dzień, dając przyszłym rodzicom odrobinę wytchnienia i zapisując się w ich pamięci na długie lata!

   

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl