Asortyment Moje zakupy
  • ŚLUB

  • STROJE I KOSTIUMY

  • AKCESORIA DO STROJÓW

  • BALONY

  • DEKORACJE

  • PREZENTY

  • ZABAWY

  • OKAZJA

  • BAJKA / KOLEKCJA

  • STYL

  • Pomysły na wielkanocne dekoracje stołu i sali
    Jak udekorować salę i stół na Wielkanoc? Kilka porad i wskazówek na wielkanocne wnęrze

    Wielkanoc to czas radości, nadziei i odradzania się natury po długiej zimie. Jest to także okazja do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, które często odbywają się w udekorowanej sali lub domu, warto więc zadbać o odpowiednie dekoracje, które podsycą wielkanocno-wiosenny klimat! Od czego zacząć? Oto kilka pomysłów, które mogą Ci pomóc!

    Zacznij od wybrania motywu przewodniego i towarzyszących mu kolorów. Najpopularniejszy zestaw barw to zielony i żółty — symbol zarówno Wielkanocy, jak i odradzającej się wiosny — które ożywią i odświeżą każde wnętrze, jednocześnie podkreślając tradycyjny klimat świąt. Równie dobrym, wiosennym pomysłem jest mieszanka pasteli: delikatne róże, fiolety i turkusy podkreślą delikatny, łagodny, a zarazem wiosenny nastrój, kojarzony z barwnymi kwiatami. Ten styl często łączony jest z minimalizmem, w którym wykorzystuje się proste i geometryczne formy. Połączenie tych styli skupia się na łagodnej prostocie zarówno barw, jak i dekoracji, natomiast sam minimalizm zwykle stawia na czerń i biel. Coraz popularniejszym motywem jest styl rustykalny, który skupia się na pierwotności natury. Są to dekoracje wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina, siano i kamienie, idące w parze z barwami brązu, beżu i szarości.Przeciwieństwem tego będzie styl folkowy oraz styl glamour — ten pierwszy opiera się na tradycyjnych wzorach ludowych takich jak hafty i motywy kwiatowe, towarzyszą mu także jasne, wyraziste kolory takie jak czerwień, błękit czy zieleń. Drugi natomiast charakteryzuje się elegancją, do której świetnie będą pasować kryształowe wazony z kwiatami, ozdobne serwetki i szklane świeczniki. W tym stylu pojawiają się zazwyczaj kolory takie jak złoto, srebro, biel i czerń.

    Wiesz już, w jakim stylu zorganizować swoje przyjęcie wielkanocne. Kolejnym etapem są dekoracje — zarówno stołu, jak i sali. W przeciwieństwie do innych świąt, jak chociażby Bożego Narodzenia, dekoracje wielkanocne nie wymagają wiele wysiłku i nierzadko znajdują się w zasięgu ręki, gotowe do wykorzystania. Ozdoby na Wielkanoc mają też tę charakterystykę, że często wykonywane są ręcznie, np. w postaci kwietnych wiązanek, papierowych wycinanek czy plecionych z włóczki pisanek.

    Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na elementy wielkanocnych dekoracji:

    1.     Kwiaty — Wielkanoc to czas ożywienia przyrody, więc kwiaty idealnie pasują do tego klimatu. Zależnie od stylu, dobierz wiązanki pasujące kolorystycznie. Najczęściej kojarzone są tulipany i żonkile, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z innych odmian takich jak narcyzy, hiacynty, fiołki lub bazie. Dobrym pomysłem są także sztuczne kwiaty, które są wytrzymałe i zdatne do wykorzystania w kolejnych latach. Pomysłów na dekoracje kwiatowe jest wiele. Najpopularniejszym są bukiety postawione zarówno na stole, jak i w widocznych miejscach sali. Często tworzy się z nich także wieńce do powieszenia na drzwi lub okna, a coraz popularniejszym pomysłem są małe wiązanki kwiatów ułożone obok każdego talerza.
    2.     Jajka — Pisanki to jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy, więc nie można sobie wyobrazić dekoracji wielkanocnych bez tego elementu. Sposobów na ich wykorzystanie jest wiele: od klasyki, a więc ułożenia pomalowanych jajek na talerzyku, po toppery zdobiące wypieki oraz papierowe zawieszki powieszone na oknie. Na półkach warto postawić kilka wiklinowych koszyczków wypełnionych pisankami, co jeszcze mocniej podkreśli klimat Wielkanocy. Plastikowe jajeczka są też świetną dekoracją w przypadku organizowania śniadania wielkanocnego na świeżym powietrzu — jajeczka można zawiesić na gałęziach drzew, na płocie lub krzewach.
    3.      Zajączki i kurczaczki — Figurki wielkanocnych zwierzątek to kolejne popularne symbole tego święta. Warto je postawić w widocznych miejscach na stole, jak i na półkach i parapetach. Świetnym pomysłem mogą być koszyczki pełne figurek zajączków i kurczaczków, a także pisanek i kwiatów; tego rodzaju ozdoby w doskonały sposób odświeżą wnętrze. Zajączki i kurczaczki można także ułożyć na talerzach gości — w formie słodkiej, cukrowej przekąski. Natomiast w przypadku obecności dzieci na śniadaniu wielkanocnym, warto zadbać o dekoracje specjalnie z myślą o nich — i tutaj świetnie sprawdzą się baloniki z motywem wielkanocnych zwierzątek, które sprawią dzieciom wiele zabawy.
    4.      Świeczki – Choć może się wydawać, że to ozdoba kojarzona głównie z Bożym Narodzeniem, postawione na stole lub na półkach świece wprowadzą ciepły i przytulny nastrój. Postaw na kolorowe świece, zwłaszcza w barwach zieleni, żółci i pasteli. Świetnie sprawdzą się świece zapachowe oraz dekoracyjne, a więc zamknięte w słojach. Świece są też znakomitym dodatkiem do świątecznych stroików, a umieszczone w zdobnych świecznikach stanowią dodatkową dekorację stołu i otoczenia.
    5.      Serwetki — Praktycznym, niezbędnym na każdym stole, a jednocześnie zdobnym dodatkiem są papierowe serwetki. W zależności od wybranego motywu kolorystycznego, zdecyduj się na kolory białe lub pastelowe. Świetnie wpasują się także serwetki w kształtach kojarzonych z Wielkanocą, a więc pisanek, zajączków czy marchewek.
    6.     Owoce i warzywa – Wielkanoc to czas wiosennych zbiorów, dlatego możesz ozdobić stół i pomieszczenia koszami pełnymi świeżych owoców i warzyw. Warto umieścić je na środku stołu, ale nie tylko — półmiski pełne jarzyn, a zwłaszcza kojarzonych z Wielkanocą marchwi świetnie wpasują się w wiosenno-świąteczny klimat. Wspomniana marchew może być także wykorzystana do innych dekoracji, jak choćby kształt serwetki, papierowa zawieszka na okno lub topper zdobiący świąteczne wypieki.  
    7.     Gałązki i liście – jeśli stawiasz na styl rustykalny, doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie wiązane gałązek i liści: wystarczy umieścić je w wazonach, a te postawić na stole. Świetnie będą też wyglądać w wielkanocnych koszach, zwłaszcza jako wypełnienie lub przystrojenie brzegów. Na wspomniane gałązki można także powiesić lżejsze dekoracje jak choćby wydmuszki lub kolorowe, dopasowane do motywu przewodniego wstążki. Stół dodatkowo można przystroić przetykanym tu i ówdzie mchem, który jeszcze bardziej przybliży gości do rustykalnego klimatu.

    To tylko kilka przykładów, jak udekorować wnętrze w stylu wielkanocnym i jak umilić całą uroczystość. Odpowiednie dobrane kolory oraz dodatki wprowadzą niepowtarzalny klimat, a pierwiastek kreatywności i pomysłu, jaki dodasz, nada całemu otoczeniu unikatowości. Wszystko po to, aby stworzyć wiosenną i radosną atmosferę, która wprowadzi Was w świąteczny nastrój!

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl