Asortyment Moje zakupy
  • ŚLUB

  • STROJE I KOSTIUMY

  • AKCESORIA DO STROJÓW

  • BALONY

  • DEKORACJE

  • PREZENTY

  • ZABAWY

  • OKAZJA

  • BAJKA / KOLEKCJA

  • STYL

  • Podróż do przeszłości, czyli impreza w stylu retro - i nie tylko!
    Podróż do przeszłości, czyli impreza w stylu retro - i nie tylko!

    Tematem, który często przewija się na imprezach karnawałowych i urodzinowych jest szeroko pojęty styl "retro". Klimat vintage inspiruje wielu organizatorów przyjęć większych i mniejszych, zyskując coraz większą popularność. Czym dokładnie jest styl retro? Jakie przebranie wybrać i jak udekorować salę w stylu lat 20., 50., 70. i 80. ubiegłego wieku? Tego wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule! 



    LATA 20. XX WIEKU 

    Spośród dekad ostatniego wieku, najchętniej wybierane są lata 20. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? Przede wszystkim czerń, biel, złoto, diamenty i elegancja w czystej postaci! Jak więc stworzyć strój pasujący do lat 20.? Zacznijmy od dodatków. Bardzo charakterystycznym elementem są pióra, używane zwłaszcza przy opaskach, przypinkach i szalach boa. Niemniej ważna jest biżuteria i tutaj najlepiej postawić na perły, które kojarzą się nie tylko z przeszłymi czasami, ale i elegancją, szykiem i luksusem. Nie zapomnij także o diamentach, które możesz uwzględnić w kolczykach lub dekoracjach stroju. Bardzo ważnym dodatkiem są rękawiczki, najlepiej gładkie i satynowe. Bardziej efektowanie będą wyglądały te dłuższe, lecz krótsze rękawiczki także świetnie będą pasować. Co z ubiorem? W tym wypadku najlepsza będzie dopasowana, elegancka sukienka: tak samo długa, jak i krótka. Nie bój się frędzli ani cekinów, one także świetnie wpasują się w klimat lat dwudziestych ubiegłego wieku. Jeśli chodzi o krój sukni, odkryte plecy i zabudowany przód to typowy styl lat 20. 

    Dla panów zaś proponujemy typowo gangsterskie przebranie. Najlepiej będzie tu pasować garnitur, najlepiej w czarno-białe paski, a z dodatków szelki, mucha, nakładki na buty, a także kapelusz al capone. Dla zabawy można także zaopatrzyć się w rekwizyty: kabura z pistoletem może być idealnym dopełnieniem przebrania. Często widziane w tych latach były także pokrowce na skrzypce czy inne instrumenty jako skrytka na broń, jeśli więc posiadasz taki w domu, możesz zabrać go ze sobą, podkręcając tym samym klimat i efekt przebrania.  

     

    Jak udekorować salę w stylu lat 20. XX wieku?  

    Jeśli chodzi o dekoracje sali, postaw na styl glamour! Najlepszą kolorystyką dla tego tematu będzie czerń, biel, złoto i srebro. Nie bój się też mieszać tych kolorów! Dodaj do wystroju trochę dodatków, jak na przykład frędzle, pióra, perły lub diamenty. Możesz użyć łańcuchów ze złotych kuleczek lub frędzelków - będą się świetnie prezentowały zawieszone nad wejściem, oknami lub na ścianach. Możesz też ozdobić nimi przód słodkiego stołu, zawieszając kilka nitek w literę “U”. Dobrze będą też wyglądały rozłożone wężykiem przez środek stołu. Aktualnie najmodniejszym dodatkiem są strusie pióra w wysokim stojaku postawione na środku stołu: efekt bez dwóch zdań jest oszałamiający! Świetnie będą też pasować foliowe, błyszczące kurtyny, którymi możesz ozdobić puste ściany - to też będzie dobre miejsce na stworzenie specjalnej ścianki do zdjęć! Kolejnym, niemal obowiązkowym elementem są balony: warto postawić na wcześniej wspomnianą kolorystykę, bez zbędnych wzorów i napisów. Do ich ozdobienia możesz użyć wcześniej wspomnianych foliowych kurtyn: tasiemkę, na których zawiesisz balony, możesz ozdobić lub nawet zastąpić błyszczącymi paseczkami z kurtyny. Girlandy balonowe możesz zawiesić na górze i po bokach ścianki do zdjęć. Środek możesz także ozdobić napisem z balonów lub banerem nawiązującym do imprezy. 

     

    LATA 50. XX WIEKU 

    Lata 50. to przede wszystkim czasy Marilyn Monroe i pin-up girl. Te lata kojarzone są z seksapilem i kobiecością. Właśnie dlatego w modzie wówczas nastały zmiany, a stroje stawały się coraz odważniejsze. W tych czasach królowało podkreślenie kobiecości, wobec czego noszono sukienki mocno wcięte w talii oraz rozkloszowaną spódnice kończącą się za kolanem; pod spódnicą panie często nosiły dodatkowe warstwy materiału, aby uzyskać efekt większej objętości. Jeśli chodzi o wzory, królowały wtedy duże grochy, pastelowa krata lub pionowe paski. Najmodniejszą fryzurą były mocno wystylizowane podkręcone włosy kończące się przed ramieniem, równie modna była fryzura upięta wstążką 

    Zanim wybierzemy strój dla panów, należy zadać pytanie, który styl wolą: eleganckiego, grzecznego gentlemana czy zbuntowanego bad boya. W tamtym czasie różnica w ubiorze między tymi dwoma stylami była znacząca, dlatego od tego trzeba zacząć. Dla tego pierwszego typu zalecamy eleganckie spodnie w kancik, białą koszulę, a na niej sweterek bez rękawów. Równie dobrze będzie pasował tutaj garnitur i kapelusz. Dla bad boya proponujemy jeansy, czarny lub biały t-shirt i skórzaną kurtkę. Do dopełnienia stylizacji można dodać srebrny łańcuch na szyję. Do każdej z tych stylizacji będzie pasować zaczesana do tyłu krótka fryzura spryskana sporą ilością lakieru. 

     

    Jakie dekoracje do lat 50. XX wieku? 

    Aby udekorować salę w stylu lat pięćdziesiątych, najlepiej skupić się na wynalazkach tamtego czasu – a także na tym, co aktualnie było modne. Z pewnością jednym z charakterystycznych elementów były płyty winylowe i gramofony. Co ważne, płyty winylowe mogą posłużyć nie tylko do odtwarzania muzyki, ale można je zawiesić na ścianach lub umieścić w ramach, tworząc dzięki temu oryginalny obraz. Równie ciekawym dodatkiem co gramofon może być szafa grająca, która samym swoim widokiem jest w stanie wysłać nas w wycieczkę po przeszłości. Dzięki takiej wycieczce dowiemy się także, że żyjący w latach 50. Ludzie zachwycali się coca-colą oraz shake’ami truskawkowymi, co także wpisało się w styl tamtych czasów. W takim wypadku kolorystyka powinna być mleczno-pastelowa, można też wpleść w nią wzór szachownicy kojarzony z podłogi w lokalach z tego okresu.  

     

    LATA 70. XX WIEKU 

    Połowa lat 60. I początek lat 70. niezaprzeczalnie kojarzą się z ruchem hippisowskim, czyli słynnymi dziećmi-kwiatami. To także okres związany z szeroko pojętym buntem oraz boogie, a obowiązkowymi elementami wyglądu stały się dzwony i afro. Za kogo więc najłatwiej się przebrać? Paniom sugerujemy kostium hipiski, a więc kwiecistą, luźną sukienkę z dodatkiem na głowę w postaci wianka ze stokrotek oraz naszyjnika ze znakiem pokoju. Drugą opcją może być luźna koszula w pastelowym wzorze tie-dye, a do niej odpowiednio dobrane pod kolor luźne dzwony, również z wiankiem i naszyjnikiem. Trzecią opcją będzie typowo imprezowy strój boogie. Jako dodatki koniecznie wybierz perukę afro oraz duże plastikowe kolczyki i bransoletkę do kompletu. Co do ubrania - jak najbardziej dzwony i krótki, kolorowy top. Ewentualnie możesz postawić na sukienkę w kształcie litery A, a więc prosta z rozszerzanym dołem, najlepiej przed kolano. Kolor sukienki może być dowolny, mile widziane są tu kolorowe wzory typu szachownica, nachodzące na siebie prostokąty czy wszelakie szlaczki. 

    Dla panów odpowiednikiem stroju hipisa będzie również luźna, zwiewna koszula z szerokim rękawem oraz wyciętym w trójkąt dekoltem. Wybierz jasne kolory. Do koszuli najlepiej będą pasować luźne spodnie z szeroką nogawką. Drugą opcją jest strój prosto z imprezy - spodnie dzwony, a do nich kolorowa szeroka koszula z marynarką lub kamizelką. Dobrze założyć do tego stroju buty z grubą podeszwą. Całości dopełni peruka afro i wąs, możesz także dodać śmieszne, duże okulary. 

     

    Jakie dekoracje w stylu lat 70. XX wieku? 

    Jeśli chodzi o wystrój pomieszczenia, postaw na pastele i dodaj do nich tapety w psychodeliczne wzory, kwiaty czy geometryczne kształty. Obowiązkowym elementem dekoracyjnym jest znak pokoju: możesz namalować go na ścianach lub powiesić w formie zawieszki nad wejściem. Pamiętaj też o płytach winylowych, których możesz użyć jako alternatywa dla obrazów. Możesz również zaopatrzyć się w balony z helem, rozłóż je na całym suficie, a sznureczki od nich niech swobodnie wiszą nadając pomieszczeniu imprezowy klimat.  

     

    LATA 80. XX WIEKU 

    Coraz częściej organizowane są imprezy w stylu lat 80. “Eighties party” to typowy styl disco, z którym kojarzą się przede wszystkim ostre, neonowe kolory oraz fluorescencyjne dodatki. Zaopatrz się w łamane, świecące bransoletki, naszyjniki i farbki do ciała. Na tej imprezie będzie królował kicz! 

    Dla pań możliwości ubioru jest wiele. Pierwszą propozycją będzie koszulka na ramiączkach, a na niej krótki top z napisem w innym kolorze, do tego wielka tiulowa spódnica w dowolnym kolorze i neonowe getry na łydkach. Całości dopełni odpowiednia biżuteria; najlepiej wybrać neonowe koraliki, zarówno na szyję, jak i na nadgarstek. Druga propozycja jest dość prosta - kolorowy, neonowy dres we wzory, który można bardzo łatwo skomponować nawet dzięki pomocy własnej garderoby. Trzecia opcja kierowana jest dla odważniejszych pań, bo mowa tu o stroju do fitnessu z lat 70. Jak wygląda taki kostium? Składa się z błyszczących legginsów połączonych z jednoczęściowym, mocno wyciętym body. Warto dodać do takiego przebrania kolorowe getry i sportowe buty, a na głowę założyć charakterystyczną, neonową frotkę. 

    Kolorystyka garderoby z tamtych lat nie różniła się znacząco między strojami dla pań i panów, dlatego także męskie kostiumy charakteryzowały się neonowymi barami. Z tego powodu świetnie się sprawdzi kolorowy dres lub strój do fitnessu w męskiej wersji. Składał się on z krótkich, sportowych spodenek, koszulki na ramiączkach nałożonej na koszulkę z krótkim rękawem, a do tego frotki na nadgarstku i głowie oraz długich skarpet. Trzecią opcją będzie kolorowy, szeroki garnitur z prostymi nogawkami. 

     

    Jakie dekoracje dla lat 80. XX wieku? 

    W tych latach królują boomboxy, wrotki, neony i kicz i to właśnie na te elementy warto postawić podczas organizowania przyjęcia w stylu lat 80. Równie ważne są ostre, neonowe kolory – spraw, by szalone, żarowiaste kolory raziły w oczy z każdej strony! Lata 80. to także czasy kaset VHS, co warto wykorzystać. Jak? Kasety możesz porozwieszać na ich taśmach, tworząc z tego bardzo charakterystyczną dekorację. Jeśli zaś chodzi o metody mniej inwazyjne, wystarczy poukładać kasety w małe stosiki, położyć je na stolikach lub ułożyć na półkach, co samo w sobie mocno podkreśli klimat lat osiemdziesiątych. Świetnie też będą pasować proste, duże banery z napisami nawiązującymi do lat ubiegłej epoki, np. “Back to the 80”. Możesz także zaopatrzyć się w kulę disco lub jej atrapę, podobnie jak w przypadku wrotek, które możesz ustawić w kącie. 

     

    Wraz z mijającym szybko czasem, coraz chętniej wracamy do ubiegłych dekad, z sentymentem wspominając tamtejszy styl, modę i dekoracje. Właśnie dlatego organizowanie przyjęć w stylu poszczególnych lat ubiegłego wieku wciąż zyskuje na popularności - i najpewniej prędko jej nie straci. Właśnie dlatego warto zapoznać się z tym małym przewodnikiem, dzięki któremu przeszłe czasy nie będą dla Ciebie żadną zagadką!  

     

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl