Asortyment Moje zakupy
  • ŚLUB

  • STROJE I KOSTIUMY

  • AKCESORIA DO STROJÓW

  • BALONY

  • DEKORACJE

  • PREZENTY

  • ZABAWY

  • OKAZJA

  • BAJKA / KOLEKCJA

  • STYL

  • Ozdoby i dekoracje na Boże Narodzenie
    Ozdoby i dekoracje na Boże Narodzenie

    Boże Narodzenie to niewątpliwie najpiękniejszy czas w roku. Przygotowywania do tych magicznych dni zwykle rozpoczynają się już miesiąc wcześniej, a to dlatego, że my sami chętnie poddajemy się temu narastającemu, świątecznemu klimatowi. Chcemy jak najszybciej i jak najpiękniej ozdobić nasz dom i jego okolice, a w Wigilię udekorować stół, okna oraz każdą wolną przestrzeń. Jak to zrobić? Czego użyć, po jakie dekoracje sięgnąć, aby nasze mieszkanie zamieniło się w bożonarodzeniowy raj? Kostiumowo.pl chętnie Ci w tym pomoże! 

     

    Zacznijmy od początku, a więc... 

    1. JAKI STYL, JAKIE KOLORY? 

    Które barwy najbardziej kojarzą się z Bożym Narodzeniem? To proste: zieleń i czerwień, a także złoto i srebro. Te klasyczne zestawy są na tyle legendarne, że od lat nie wypadają z mody, dlatego spokojnie możesz postawić na ten komplet kolorów. Istotny jest tutaj połysk — blask, zarówno lampek, jak i metalicznych powierzchni, jest nieodłącznym elementem świątecznego klimatu. 

    Jednak święta nierzadko kojarzą się z elegancją i estetyką, dlatego styl glamour wciąż pozostaje na topie. Przy tym stylu postaw na biel w połączeniu ze srebrem i złotem, możesz także dodać odrobinę czerni, która doda wnętrzu jeszcze większej elegancji. Połyskujące stojące dekoracje również idealnie się wpasują. Równie popularny jest styl rustykalny, choć może się wydawać, że swojski, sielankowy klimat wsi niespecjalnie pasuje do Bożego Narodzenia. Nic bardziej mylnego! Postaw na naturalne materiały, zdecyduj się na drewniane podstawki, figurki i winietki oraz ręcznie robione stroiki ze świerku i szyszek. 

    Równie popularny jest styl cukierkowo-pastelowy, który skupia się na jasnych, ciepłych barwach oraz na nawiązaniach do świątecznych słodyczy jak choćby laski cukrowe, czekoladowe mikołaje, kolorowe cukierki czy dziadki do orzechów. Ten styl nadaje wnętrzu charakterystyczny, iście bajkowy klimat, wyjęty niczym z cukierkowej, pastelowej krainy. 

     

         2. JAKIE DEKORACJE SALI?  

    Jeśli już wiesz, w jakim stylu chcesz zorganizować swoje święta, pamiętaj — trzymaj się wybranej kolorystyki, staraj się od niej za bardzo nie odbiegać. Nieumiejętne mieszanie stylów i kolorów może stworzyć wrażenie chaosu. 

    Dekoracje sali są o tyle ważne, że to właśnie w tym pomieszczeniu zbiorą się wszyscy Twoi bliscy i to właśnie tutaj będziecie obchodzić święta Bożego Narodzenia. Poza najważniejszym elementem, jakim jest ubrana choinka, warto zadbać o niezwykły, magiczny klimat dzięki tym kilku prostym dekoracjom: 

    • STROIKI. Kompozycje wykonane ze świerkowych gałązek, szyszek, bombek i świecących lampek, nierzadko udekorowanych także ostrokrzewem, to bardzo charakterystyczna, świąteczna dekoracja. Można nią ozdobić półki, parapety oraz stół, można je też powiesić nad wejściem, oknami lub obrazami. 
    • ŚWIECE I LAMPIONY. Świec warto użyć jako jeden z elementów stroików, ale równie dobrze będą wyglądać jako wolnostojące ozdoby. Ustaw świeczniki na kominku, półkach lub na parapecie, uprzednio odpowiednio je zabezpieczając. W kątach sali możesz postawić zapalone, oszklone lampiony, które również podsycą świąteczny klimat, zwłaszcza wieczorami. 
    • GIRLANDY I BANERY. Powitaj swoich gości zawieszonym nad wejściem banerem, a salon i kuchnię przystrój świątecznymi girlandami w kształcie reniferów, bałwanków i Mikołajów. Kolorowe, skromne, minimalistyczne? Wszystko zależy od Ciebie! Tego rodzaju dekoracje subtelnie podkreślają klimat świąt, znacznie uprzyjemniając całe spotkanie. 
    • ZAWIESZKI. Podobnie jak banery i girlandy, warto zawiesić świąteczne rozety i zawieszki, zwłaszcza nad stołem i przy oknach. Postaw na wzory gwiazdek, reniferów i śnieżynek, aby podkreślić zimowy klimat Bożego Narodzenia. 
    • SKARPETY NA PREZENTY. Skarpety to bardzo prosta dekoracja, którą można wykonać nawet samodzielnie. Zawieś kilka z nich na kominku, drzwiach lub parapetach, a dla dodatkowego efektu możesz uzupełnić je słodyczami, a zwłaszcza laskami cukrowymi. 
    • BALONY. Tego rodzaju ozdoba może wydawać się dość nieoczywista, a jednak warto udekorować wnętrze wiązankami balonowymi lub łukami balonowymi zainstalowanymi tuż nad wejściem. Balony sprawdzą się najlepiej w przypadku świąt urządzonych w stylu bajkowym.  
    • ŚWIĄTECZNE KOCE I PODUSZKI. O tworzenie świątecznego klimatu w swoim mieszkaniu możesz zadbać już dużo wcześniej! Pierwszymi krokami może być wymiana poszewek poduszek lub koców na te ze świątecznymi motywami. Jeśli wolisz zmiany bardziej subtelne, warto postawić na zmianę dominujących kolorów na zieleń i czerwień lub czerwień i złoto, co samą mieszanką tych barw nada całemu wnętrzu świąteczny nastrój. 
    • FIGURKI. Wolne przestrzenie takie jak póki i parapety, lub kąty sali ozdób świątecznymi figurkami. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się krasnale, ale warto też postawić na takie klasyki jak bałwanki, dziadki do orzechów, renifery czy Mikołaje.  

     

         3. JAKIE DEKORACJE STOŁU? 

    Teraz przejdźmy do następnego etapu dekoracji: świątecznego stołu. Podobnie jak w przypadku dekoracji sali, pamiętaj o konsekwentnym doborze stylów i kolorów. Dekoracje stołu na Boże Narodzenie są o tyle ważne, że to do tego stołu zasiądzie cała Twoja rodzina, to przy tym stole wszyscy będą się radować i spędzać miło ten magiczny, świąteczny czas. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy: 

    • OBRUS. W zależności od stylu, możesz wybrać obrus jednolity, na przykład w kolorze bieli, beżu lub srebra, czasami ozdobiony jedynie subtelnymi wzorami. Zwykle jednak stawia się na obrusy opatrzone w świąteczne motywy, jak choćby śnieżynki, renifery lub stroiki. Jeśli nie chcesz korzystać z żadnego obrusu, albo chcesz go dodatkowo ozdobić, zwłaszcza gdy pozbawiony jest dekoracji, warto sięgnąć po bieżniki. 
    • KONFETTI. To w pewnym sensie uniwersalna dekoracja, ponieważ drobinkami wyciętymi w świąteczne kształty możesz ozdobić zarówno stół, jak i parapety, półki lub kominek. Im więcej błysku, metalicznego lub brokatowego, tym lepiej.  
    • TALERZYKI I KUBECZKI. Papierowa zastawa to prosty, wygodny i ekologiczny pomysł. Nie trzeba ich myć, a po posiłku można je po prostu wyrzucić. Jeśli jednak zależy ci na porcelanowych talerzach, te papierowe mogą pełnić funkcję ozdobnej podstawki, zwłaszcza gdy zostały udekorowane licznymi świątecznymi akcentami. 
    • SERWETKI I KIESZONKI. Serwetki, podobnie jak obrus, należy dobrać do stylu i postawić albo na jednolite, minimalistyczne, zwłaszcza w kolorach bieli i srebra, albo na motywy świąteczne, często w barwach czerwieni i zieleni. Warto też zdecydować się na kieszonki do sztućców; alternatywą dla nich może być delikatne zawiązanie sztućców wstążeczką. 
    • WINIETKI I ZAWIESZKI. Ustaw przy talerzach specjalne winietki, eleganckie i minimalistyczne, lub ustrojone świątecznymi wzorami, aby podkreślić klimat Bożego Narodzenia. Z tego samego powodu ozdób kieliszki oraz butelki świątecznymi zawieszkami. 
    • STROIKI I FIGURKI. Stroiki to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Ozdób nim swój stół, stawiając go na sam środek lub układając wzdłuż całego stołu albo zamiast bieżnika, albo jako jego dodatkowa ozdoba. Stroiki ozdób gałązkami świerku, szyszkami, bombkami, ostrokrzewem, a także świecami i lampkami. Całość możesz delikatnie przyprószyć sztucznym śniegiem. Małe gałązki świerkowe możesz ułożyć na czystych talerzykach, a między półmiskami warto ustawić kilka małych, świątecznych figurek.  

     

         4. JAKIE DEKORACJE OKIEN? 

    Okno i parapety to bardzo duży potencjał dla dekoracji, zwłaszcza tych świątecznych. Zaletą takich zdobień jest z pewnością widok na Twój dom z zewnątrz: mijający go ludzie z pewnością zainteresują się okiennymi ozdobami, które podkreślają klimat nadchodzących świąt. Aby udekorować okna, wystarczy naprawdę niewiele. Oto kilka propozycji: 

    • STROIKI. Odpowiednio udekorowany stroik można powiesić na oknie, ale można go także ułożyć wzdłuż parapetu. Dodatkowo warto je ozdobić sztucznym śniegiem, dla podkreślenia świąteczno-zimowego klimatu. 
    • LAMPKI. Podobnie jak stroiki, warto zawiesić lampki nad oknem lub udekorować nimi parapet, Warto też zawiesić na szybach zawieszki wykonane z lampek i ułożone w specjalne, świąteczne kształty. Taka świetlista ozdoba przyciąga wzrok i podkreśla bożonarodzeniowy nastrój.  
    • NAKLEJKI. Naklej na szyby specjalne naklejki, które będą nawiązywać do Bożego Narodzenia. Najlepiej postawić na śnieżynki, dodatkowo otoczone sztucznym, zastygłym na oknie śniegiem. Tego rodzaju ozdoby łatwo potem usunąć bez śladu ani uszkodzeń na szybach.  
    • ZAWIESZKI. Tuż nad oknem zawieś kilka zawieszek, na przykład gwiazdek, reniferów lub Mikołaja z saniami. Im bardziej zdobne okno i parapet, tym większe wywołuje wrażenie.  
    • PARAPET. Choć nie jest to konkretna dekoracja, tę część okna także warto przyozdobić. Jeśli rośliny na to pozwalają, można udekorować je lekkimi bombkami lub łańcuchami. Na parapecie można też rozciągnąć stroik lub lampki, warto też ustawić na nim małe świąteczne figurki, a całość przyprószyć sztucznym śniegiem. 

     

         5. JAKIE DEKORACJE NA ZEWNĄTRZ? 

    Wbrew pozorom, dekoracje rozstawione na zewnątrz są równie ważne co te znajdujące się w środku. Goście przybywający na świąteczną kolację jako pierwsze ujrzą właśnie te ozdoby ustawione na podwórzu, dlatego warto zadbać też o ten element. Oto kilka propozycji: 

    • STROIKI I ŁAŃCUCHY. Stroiki to bardzo uniwersalna dekoracja, ale nieodłącznie kojarząca się z Bożym Narodzeniem – dlatego nie może jej zabraknąć. Powieś stroik na drzwiach, możesz także zawiesić go tuż nad wejściem. Jeśli obok stoją jakieś kolumny, warto przystroić je dookoła świerkowymi lub foliowymi łańcuchami, podobnie zresztą jak ogrodzenie oraz bramę wejściową. 
    • LAMPKI I LAMPIONY. Lampki, podobnie jak stroiki, warto zawiesić nad drzwiami lub na bramie i ogrodzeniu. Jeśli przed domem znajdują się jakieś krzewy, je także można przystroić lampkami. Lampiony natomiast ustaw tuż przy wejściu lub wzdłuż ścieżki wiodącej do drzwi. 
    • CHOINKA. Obowiązkowym elementem Bożego Narodzenia jest choinka, lecz ta zwykle stoi wewnątrz. Tymczasem warto postawić chociaż jedną, choćby małą choinkę na zewnątrz. Może być ozdobiona lampkami, łańcuchami i bombkami, ale może być też pozbawiona tych ozdób, a jedynie przyprószona sztucznym śniegiem - jeśli brak tego prawdziwego.  
    • FIGURKI. Przy wejściu, w ogrodzie, pod drzewami i przy bramie poustawiaj kilka większych, świątecznych figurek. Mogą one stanowić swoisty komitet powitalny dla Twoich gości.  
    • PROJEKTOR LASEROWY. Jeśli chcesz dodać jeszcze więcej blasku, postaw na tę dość oryginalną dekorację, jaką jest projektor wyświetlający na ścianie ruchome, kolorowe, świąteczne wzory. Z tego rodzaju projektora możesz korzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia.  

     

    Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który pragniemy spędzić ze swoimi najbliższymi. Aby możliwie jak najbardziej uprzyjemnić tych kilka świątecznych dni, dekorujemy swoje domy i podwórka, aby jak najprędzej i jak najmocniej poczuć ducha świąt. Niech ten poradnik pomoże Ci stworzyć Twoje wymarzone Święta! Wesołych Świąt!  

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl