Asortyment Moje zakupy
  • ŚLUB

  • STROJE I KOSTIUMY

  • AKCESORIA DO STROJÓW

  • BALONY

  • DEKORACJE

  • PREZENTY

  • ZABAWY

  • OKAZJA

  • BAJKA / KOLEKCJA

  • STYL

  • Jak udekorować salę weselną? Porady na eleganckie wnętrze
    Jak udekorować salę weselną? Dzięki tym poradom stworzysz eleganckie wnętrze

    Jak udekorować salę weselną? Dzięki tym poradom stworzysz eleganckie wnętrze

     

    Udekorowanie weselnej sali to jedno z ważniejszych zadań przyszłej Pary Młodej. To tam zarówno oni, jak i goście spędzą większość czasu, to tam będą się bawić i to z tym miejscem będą kojarzyć całą weselną zabawę. Warto więc zadbać o udekorowanie sali, aby już z progu robiła ogromne wrażenie, zachęcała do wspólnego świętowania i… kojarzyła się z Parą Młodą! Jak to zrobić? Oto zestaw przydatnych wskazówek, jak udekorować salę weselną!

     

    Zanim zajmiecie się dekoracjami, zacznijcie od podstaw, a więc od sali i otoczenia. Odpowiednio wybrana sala może być „naturalną” ozdobą, która wpasuje się w wybrany styl. Co więcej, można dzięki niej sporo oszczędzić na dekoracjach. Eleganckie wnętrze często nie wymaga zbyt wiele ozdób; wysokie okna, smukłe kolumny, zdobione ściany czy rzeźbione sufity również stanowią dekoracje, do których wystarczy dołożyć girlandy, balony i bukiety kwiatów. Tak minimalistyczny styl wcale nie skojarzy się z niedostatkiem, a ze skromnością, szykiem i elegancją — i na pewno zmniejszy koszty organizacji wesela.

    Równie ważny, a może nawet jeszcze ważniejszy jest wspomniany wcześniej styl, czy też motyw przewodni. W miarę możliwości, powinien się on kojarzyć z Parą Młodą, a więc z waszymi gustami czy pasjami. Jeśli jesteście kinomaniakami, możecie zorganizować wesele w stylu filmowym z nawiązaniami do waszego ulubionego filmu lub serialu. Wielbicielom nadmorskich wypraw proponujemy motyw morsko-żeglarski, a fanom sielskich, tradycyjnych klimatów dekoracje w stylu folkowym. Ważne, by dekoracje w jakimś sensie opisywały właśnie was; by po wejściu na salę goście pomyśleli: „Tak, widać, że to właśnie ich wesele”!

    Dobrym pomysłem jest również urządzenie wesela w jednym zestawie kolorystycznym. Klasyczna biel jest zawsze na topie, ale można ją mieszać ze złotem lub srebrem. Bez względu na to, jaką barwę wybierzecie, najważniejsze jest, by poszczególne kolory do siebie pasowały i się ze sobą nie gryzły. Warto również użyć kwiatów i dodatków zgodnych z porą roku, w której urządzacie przyjęcie. Jeśli jest to jesień, do dekoracji można użyć jesiennych liści, jarzębinę, dynie czy szyszki. Zimą dodajcie sztuczny śnieg, stwórzcie imitację lodowej krainy. Możecie użyć barw związanych ze świętami — czerwieni, butelkowej zieleni, złota lub kojarzących się z lodem i śniegiem, czyli błękitu, srebra i bieli.  Latem użycie kwiatów i owoców sezonowych na pewno doda lekkości na waszych stołach. Wiosną zaś postawcie na rozkwit, pastelowe kolory, dużo zieleni, a może nawet motywy wielkanocne. I pamiętajcie, estetyka to klucz do udanego wystroju.

    Od lat bardzo popularne są też konkretne style, charakteryzujące się swoim specyficznym, wyjątkowym wyglądem. Niżej znajdziecie listę najczęściej wybieranych wraz z ich opisem i pomocnymi wskazówkami!

     

    1. Styl klasyczny

    Klasyka zawsze była i będzie w modzie, dlatego bez wahania można postawić na ten nieśmiertelny styl. Czym się charakteryzuje? Tradycją, prostotą i elegancją. Wesela w stylu klasycznym rezygnują z nadmiaru dodatków i szaleństwa kolorów, stawiając na stonowane kolory: biel, złoto czy różowe złoto. Dekoracją samą w sobie powinna być także sala: wnętrze powinno być eleganckie i estetyczne. Świetnie się do tego nadają pałace lub pomieszczenia bankietowe.

    Jakie dekoracje będą potrzebne? Istnieją dwa hasła klucze: kwiaty i światło. Zdecydujcie się na kwietne wiązanki, które ozdobią nie tylko stoły, ale wejście do środka oraz okolicę. Kwiaty mogą być zawieszone także pod sufitem lub na ścianie — druga opcja zrobi największy efekt, gdy zostanie zawieszona za stołem Pary Młodej. Jakie kwiaty sprawdzą się do tego najlepiej? Pasować będą klasyki takie jak róże, piwonie i lilie, ale warto też postawić na eustomy, konwalie i hortensje. Równie ważne jest światło. Podobnie jak w przypadku kwiatów, świece — czy to stojące wolno, czy zamknięte w zdobnych słojach — powinny stać na stołach, dobrze będą też wyglądać stojące na posadzce, tuż przy stole Pary Młodej. Pamiętajcie, aby je dobrze zabezpieczyć — słoje i wazoniki szklane będą w tym wypadku zarówno bezpieczne, jak i estetyczne. Wiszące lampki lub kurtyny świetlne możecie porozwieszać wzdłuż ścian i nad wejściem. Stół udekorujcie zgodnie z kolorystyką stylu. Postawcie na jeden kolor przewodni, do którego dołożycie klasyczną dla ślubów biel. Obrus powinien być jednolity, podobnie jak obicia krzeseł. Dobierzcie talerze i sztućce w eleganckim stylu, dopasowane kolorystycznie, a na środku postawcie wazon z kwiatami lub półmisek owoców oraz kilka świec. Wokół tych dekoracji możecie rozsypać też kilka kryształków, aby podkreślić elegancki styl całości, a za stołem Pary Młodej warto powiesić pasujący do przyjęcia napis oraz drobne dekoracje.

     

    1. Styl vintage

    Styl vintage to nurt, którego cechą charakterystyczną jest nawiązywanie do poprzednich epok, a zwłaszcza lat 20., 50., 60., i 70. ubiegłego wieku. Decydując się na wesele w tym stylu, nie trzeba skupiać się wyłącznie na jednej dekadzie: vintage nie tylko pozwala, ale wręcz zachęca do mieszanki stylów. Liczy się tylko jedno: aby wystrój nawiązywał do minionych czasów.

    Jakie dekoracje dla tego stylu? W przypadku vintage, ważna jest dość niestandardowa gama kolorystyczna: miedź, wypłowiałe lub palone złoto, beż i brąz, a także brudna biel. Zrezygnujcie z eleganckiej, klasycznej bieli, nie eksperymentujcie też z jaskrawymi i intensywnymi kolorami, które nie będą pasować do tego stylu. Jakie dodatki? Im bardziej kojarzące się z minionymi latami, tym lepiej. Niech salę weselną zdobią lustra i obrazy w zdobnych, złotych ramach, lampy na kształt żarówek, stare świeczniki i rzeźby. Ozdobne ramy możecie zawiesić na linkach jako tło do robienia zdjęć, tym samym tworząc dodatkową atrakcję dla gości. Ramki można także wykorzystać do oznaczenia numerów stołów lub wypisania w nich menu dla gości.  Nawiązując do lat 20., do dekoracji możecie dołożyć pęki strusich piór na wysokich świecznikach lub kilka dołożonych jako ozdoba do kwiatów: doda to wystrojowi oszałamiającego efektu. Kryształki zamieńcie na perły, postawcie też na kraftowe winietki, zaproszenia i księgi gości, a rogi sali ozdóbcie różnego rodzaju antykami i postarzanymi sofami lub fotelami. Stoły wyposażcie w stylizowaną na starą, elegancką zastawę oraz wiązanki kwiatów w wazonach lub na świecznikach, czy też w zdobnych klatkach dla ptaków. Warto także pomyśleć nad samochodem, który wpasuje się w styl retro. Świetnym pomysłem będzie kącik z waszymi zdjęciami z dzieciństwa, co będzie waszym własnym elementem vintage. 

     

    1. Styl glamour

    Z czym kojarzy się styl glamour? Z przepychem i bogactwem. Im więcej dekoracji i większy efekt „wow”, tym lepiej! Ale czy na pewno? Niezupełnie. Styl glamour rzeczywiście stawia na blask i bogactwo, ale przez to łatwo z nim przesadzić i przedobrzyć. Poza luksusem warto też pamiętać o zachowaniu szyku i elegancji oraz iście bajkowym, barokowym wystroju. Innymi słowy, ma być iście królewsko!

    Jakie kolory pasują do tego stylu? Przede wszystkim biel i złoto. Odpowiednie będą także róż i wszelkie pastele, ale i… czerń. Jest to dość niestandardowy kolor, zupełnie nie kojarzący się ze ślubnymi zabawami, ale w przypadku wesela w stylu glamour, czarne akcenty dodają szyku i pogłębią złoto, podkreślając wrażenie luksusu. Elementami bardzo ważnymi, podobnie jak w przypadku stylu klasycznego, są kwiaty i światło. Jednak tych musi być znacznie więcej: w dużych, złotych wazonach lub na świecznikach powinno stać mnóstwo białych kwiatów. Na ścianach i pod sufitem można powiesić lampki, na stolikach i w kątach warto też postawić świeczki i lampiony, najlepiej licznie i gęsto ułożone. Stół Pary Młodej powinien wyróżniać się najbardziej, dlatego tuż za nim ściana może być ozdobiona foliowymi kurtynami, balonowymi wiązankami i girlandami, oraz metalowymi, bogato zdobionymi stelażami. Równie bogato zdobione powinny być eleganckie sztućce, talerze i kieliszki, a wstążki warto zastąpić kryształami: można je luźno rozsypać na stołach lub przewiązać nimi długie, zdobne zasłony.

     

    1. Styl minimalistyczny

    Styl minimalistyczny to zupełne przeciwieństwo stylu glamour, lecz to wcale nie oznacza, że jest to styl skąpy i skromny. Charakteryzuje się przede wszystkim umiarem i subtelną elegancją, rezygnując tym samym z nadmiaru dodatków i atrakcji. Ten styl jest też bardzo mało wymagający, jeśli chodzi o miejsce na wesele. Wystarczy każda, dość prosta sala pozbawiona większych dekoracji jak zdobienia, wysokie okna czy kolumny.

    Przy wyborze dekoracji, postawcie na szkło oraz klasyczną biel z dodatkiem dwóch kolorów. Może to być złoto i butelkowa zieleń, srebrny i oliwkowy, pudrowy róż ze złotem lub błękit ze srebrem. Tak stonowane kolory świetnie do siebie pasują i podkreślają minimalistyczny styl. Salę warto ozdobić kwiatami, najlepiej zielonymi — zarówno wiszącymi na ścianach i pod sufitem, jak i ułożonymi w prostych, szklanych wazonach. Niektóre kwiaty warto dodatkowo przystroić lampkami; te można rozwiesić także nad stolikami, podobnie jak liściaste girlandy eukaliptusowe. Stoły udekorujcie lekkimi, białymi i zielonymi kwiatami w kolorach przewodnich oraz świecami w szklanych słojach, a wokół, głównie przy stole Pary Młodej, rozwieście girlandy balonów w stonowanych barwach.

     

    1. Styl industrialny

    Styl industrialny to bardzo surowa wersja stylu minimalistycznego. Lecz czy surowa znaczy gorsza? Nic z tych rzeczy! Industrial charakteryzuje się użyciem przede wszystkim trzech materiałów: metalu, betonu i cegieł, z dodatkiem drewna i stali. Korzysta także z geometrycznych, kanciastych kształtów. Tym samym, idealnym miejscem na zorganizowanie przyjęcia weselnego są stare fabryki lub lokale stylizowane na zakłady produkcyjne o wysokich sufitach.

    Od czego zacząć przy dekorowaniu sali w stylu industrialnym? Najlepiej zdecydować się na drewniane stoły, które same w sobie staną się dekoracją. Tym samym, nie ma potrzeby w całości przysłaniać ich obrusem; wystarczy lekki muślinowy bieżnik, najlepiej w kolorze przybrudzonej bieli albo w barwach przewodnich wesela. Bieżnik możecie dodatkowo przystroić drewnianymi świecznikami różnych wysokości oraz wyłożyć go ruskusem, paprocią lub eukaliptusem — zieleń podsyci ten industrialny klimat, idealnie dopasowując się do wszechobecnych brązów, szarości i ciemnych czerwieni cegieł. Do oświetlenia sali wykorzystajcie stare, duże, zwisające na samym kablu żarówki, przestrzeń sufitu wypełnijcie zwisającymi kwiatami, które idealnie będą się komponować ze światełkami. Do dekoracji sali możecie także użyć drewnianych drabin przystrojonych jedynie kwiatami. Świece rozstawcie po całej sali w szklanych wazonach lub lampionach, a ściany przystrójcie jedynie kilkoma kwiatami; resztę możecie zostawić pustą i surową. W końcu surowość to główny cel tego stylu.

     

    1. Styl boho

    Czym charakteryzuje się styl boho? Komfortem, wygodą, swobodą, duchowością i więzią z naturą. Dlatego takie wesela najlepiej organizować w stodołach, salach z ogromnymi oknami, namiotach lub na świeżym powietrzu, w pobliżu lasów lub jezior — im bliżej natury, tym lepiej.

    Chcąc udekorować salę w stylu boho, należy kierować się głównie beżami, brązami i pastelami. Jednak wyjątkową cechą boho jest mieszanka stonowanych barw z wyrazistymi — lecz nie jaskrawymi — kontrastującymi dodatkami. Do zestawu typowych dekoracji należą koronki i frędzle, a także wszelkie elementy etniczne i folkowe, jak choćby łapacze snów, piórka i makramy. Wszędzie wokół powinny stać i wisieć lampki i lampiony, podobnie zresztą jak kwiaty zdobiące stół. W przypadku kwiatów, warto postawić na świeże wiązanki, choć niekoniecznie w stonowanych barwach; w tym przypadku można zaszaleć z wyrazistymi kolorami. Bardzo ważny elementem są wiązki zbóż, zarówno w kompozycjach kwiatów, bukiecie ślubnym jak i w pozostałych dekoracjach. Na ścianach można powiesić wianki lub przyozdobić je gałązkami, a za stołem Pary Młodej warto postawić łuk z neonowym lub drewnianym napisem udekorowany świeżymi kwiatami, zbożami i frędzelkami, Warto otoczyć go świecami i lampionami dodającymi całości klimatu.

     

    1. Styl rustykalny

    Styl rustykalny pod wieloma względami jest podobny do stylu boho, lecz istnieje kilka znaczących różnic. Charakteryzuje się przede wszystkim sielskością, nawiązaniem do wsi i kontaktem z naturą oraz… drewnem! Z tego powodu takie wesele najlepiej urządzić na świeżym powietrzu lub pod namiotem, ewentualnie w stodole lub pomieszczeniu podobnie stylizowanym.

    Decydując się na ten styl, należy założyć, że motywem przewodnim będzie drewno. Z tego względu najlepiej będą pasować odcienie zieleni, beżu i brązu wraz z białymi dodatkami. Dekoracje stylizowane są zwykle na przedmioty pochodzące z drugiej ręki, mocno związane z folklorem i wykonane z naturalnych materiałów. Z tego samego powodu wiele dodatków wykonywanych jest ręcznie, ponieważ są łatwe do wykonania. Drewniane stoły zwykle wystarczy przykryć prostym, białym obrusem lub samym bieżnikiem i często przystrajane są stroikami i świeczkami. Także zastawa powinna nawiązywać do drewna, jak choćby podstawki pod talerze i miejsce na winietki. Stół Pary Młodej można dodatkowo udekorować ozdobnym mchem, co nie tylko podkreśli klimat rustykalny, ale i wyróżni ten konkretny stolik. Zarówno na stołach, jak i wokół i w kątach sali można ustawić pieńki, a na nich postawić lampiony i świece.

     

    Dobra rada: starajcie się nie mieszać stylów. To dość ryzykowny zabieg; jeśli się uda, może pozostać niezauważony, a gdy się nie uda, jest zdolny zrujnować cały efekt.

    Pamiętajcie, że dekoracje powinny obejmować nie tylko salę, ale także całą okolicę. Warto więc przystroić ścieżkę wiodącą do środka chociażby za pomocą specjalnych drogowskazów lub rozstawienia wzdłuż drogi słupków z lampkami. Obie strony można udekorować kwiatami, a samą drogę posypać konfetti. Jeśli natomiast weselny teren obejmuje także ogród, polecamy zadbać o koce, poduszki, leżaki i hamaki — po godzinach tańców goście z pewnością będą szukać chwili wytchnienia i ratunkiem może się okazać odpoczynek pod letnim, nocnym niebem. Cały teren powinien być także ozdobiony lampkami i lampionami, aby nie tylko oświetlić całość, ale i zbudować klimat w nawiązaniu do dekoracji sali.

    Warto także zadbać o koszyczek ratunkowy w łazienkach dla gości. W obu koszyczkach — zarówno męskim jak i damskim — powinny się znajdować plastry na skaleczenia, tabletki na ból głowy, wzdęcia czy biegunkę, prezerwatywy, spray na owady i żel antybakteryjny. Do koszyka damskiego dorzućcie także kilka par rajstop, tampony i podpaski, a do męskiego kilka par czarnych skarpet w uniwersalnym rozmiarze. 

    To tylko kilka ze wskazówek, jak udekorować salę weselną, które, mamy nadzieję, nieco wam pomogą w tym wcale niełatwym zadaniu. Jednak pamiętajcie: to wasz najpiękniejszy dzień, dlatego urządźcie go wedle uznania, zgodnie z własnym gustem i wizją. Bez względu na to, jak wystroicie salę, najważniejszym elementem tego wielkiego święta będziecie właśnie Wy! Powodzenia!

     

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl